Pokud přemýšlíte o nebankovním úvěru, určitě vám něco říká pojem „zástava nemovitosti“. Zástavní právo samo o sobě často vyvolává hrůzostrašné představy a lidé si myslí, že nemovitosti, které jsou zatíženy zástavním právem, ztrácejí na tržní hodnotě. Není to pravda.
Jedná se o standardní postup, kterým věřitel (v našem případě nebankovní společnost) získává jistotu, že když dlužník přestane splácet, věřitel může tyto zbývající peníze získat prostřednictvím zpeněžení zastavené nemovitosti a uspokojit tak svoji pohledávku. Toto řešení se ale využívá až jako ZCELA POSLEDNÍ MOŽNOST, a to zejména v případě, kdy se dlužník nechce dohodnout nebo vůbec nekomunikuje. V ostatních případech je v zájmu obou stran, aby se při jakémkoli problému dohodly, komunikovaly spolu a vše se snažily vyřešit ke spokojenosti obou. Tak je tomu i u nás.
Pokud se tedy dlužník dostane do nějakého problému se splácením, je prvořadé, aby svou situaci s nebankovní společností aktivně řešil.
Jaký je postup při zástavě nemovitosti?
Zástavní právo k nemovitosti se vkládá do katastru nemovitostí a píše se na list vlastnictví. Postup při žádosti o úvěr/zápůjčku se zástavou nemovitosti je následující:
- Žadatel (a poskytovatel úvěru/zápůjčky) podepíše smlouvu o úvěru/zápůjčce.
- Žadatel (a poskytovatel úvěru/zápůjčky) podepíše zástavní smlouvu.
- Žadatel spolu s poskytovatelem úvěru/zápůjčky (v našem případě s nebankovní společností) podepíše návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí.
- Po vyplacení celého úvěru/zápůjčky žadatelem (dlužníkem), podá poskytovatel (věřitel) návrh na zrušení zástavního práva do katastru nemovitostí.
Jaké jsou výhody zástavy nemovitosti?
- Tím, že zůstáváte vlastníkem nemovitosti, neztrácíte svá práva. Nebankovní společnost tak s touto zastavenou nemovitostí nemůže nijak disponovat nebo ji užívat.
- Měli byste dbát na to, aby zastavená nemovitost byla stále v dobrém stavu. Lze to považovat za důvod navíc, proč nemovitost nenechat chátrat a řádně se o ni starat.
- O vaši nemovitost je dobře postaráno, nemůže jít do exekuce ani do dražby.
- I kdyby nastala situace, že úvěr/zápůjčku nemůžete dále řádně splácet, o své peníze nepřijdete. Nebankovní společnost v takovém případě může nemovitost prodat, z utržené částky si strhnout svůj nesplacený dluh a zbytek vám poslat. Jde však o NAPROSTO KRAJNÍ ŘEŠENÍ, ke kterému nebankovní společnost přistupuje jen v ojedinělých případech, a to zejména, není-li možná dohoda nebo je zmařena snaha o komunikaci s klientem. V opačném případě je vždy možné se s nebankovní společností dohodnout na smysluplném řešení.
Pokud tedy máte v plánu úvěr/zápůjčku řádně a pravidelně splácet, a zároveň jste si jisti, že na splácení budete mít finance, tak se nebankovního úvěru/zápůjčky vůbec nemusíte obávat. Zástavu lze chápat spíše jako pojistku proti těm lidem, kteří v půjčce vidí možnost snadno získat peníze, které ale pak nemají v úmyslu splácet. Vůbec se nemusíte bát o svoji nemovitost, stačí jen řádně splácet a nedělat si další dluhy, které by vám finanční situaci ještě zhoršily.